Novice knjižnice

NACIONALNI MESEC SKUPNEGA BRANJA poteka od 8. septembra, ko obeležujemo svetovni dan pismenosti, do zaključka tedna otroka, 9. oktobra 2022. Letošnja rdeča nit je povezava med branjem in gibanjem. V knjižnici smo v izbrali in razstavili knjige na to temo. Tudi prvošolci so ob 17. septembru prejeli knjigo, povezano s to tematiko. Društvo Bralna značka jim letos podarja knjigo Ide Mlakar Kako sta Bibi in Gusti prezvijačila hrib.

———————————————————————————————————————————–

Starejše novice

BLIŽA SE 2. APRIL – MEDNARODNI DAN OTROŠKIH IN MLADINSKIH KNJIG

Poslanica ob letošnjem prazniku je letos nastala v Kanadi. Pripravila jo je Kanadska sekcija IBBY.

Poslanico je napisal Richard Van Camp, plakat je ustvarila Julie Flett. V slovenščino je poslanico prevedla Katja Zakrajšek

ZGODBE SO KRILA, KI TE VSAK DAN PONESEJO KVIŠKU

Branje je svoboda. Branje je dih.

Branje ti odpre nov pogled na naš svet in te povabi v svetove, od koder sploh nočeš oditi.

Branje tvojemu duhu ponudi priložnost za sanje.

Pravijo, da so knjige prijateljice za vse življenje; strinjam se s tem.

Ti kot popolno vesolje rasteš le z branjem.

Zgodbe so krila, ki te vsak dan ponesejo kvišku, zato poišči knjige, ki nagovarjajo tvojega duha, srce, um.

Zgodbe so lek. Zdravijo. Tolažijo. Navdihujejo. Učijo.

Blaženi, ki pripovedujejo in ki berejo in ki poslušajo. Blažene knjige. Lek so za boljši, svetlejši svet.

Mahsi cho. Najlepša hvala.

BEREMO SKUPAJ: MESEC SKUPNEGA BRANJA 2021 poteka od 8. septembra, ko obeležujemo svetovni dan pismenosti, do zaključka tedna otroka, 10. oktobra 2021.

Vabljeni na Sejem s kavča – od 22. do 25. aprila 2021.

Tudi letos bo ob slovenskih dnevih knjige potekal Sejem s kavča, v organizaciji pisarne Ljubljana, Unescovo mesto literature s partnerji. Za dostop do sejemske ponudbe pa je potrebna prijava, na povezavi https://sejemskavca.si/password

“Pasti všečkov” – 21. april 2021 – SPLETNO PREDAVANJE

V sklopu Bralnic pod slamnikom, ki jih pripravlja založba MIŠ, lahko v sredo, 21. 4. 2021, spoznate mladinsko pisateljico Mino Lystad, norveško avtorico priljubljenih romanov Luzerka in Fejk. O omenjenih delih, pasteh svetovnega spleta, lažnih novicah, bloganju in še čem se bo z njo pogovarjal Boštjan Gorenc – Pižama. Pogovor bo v angleščini, spremljali ga boste lahko na https://www.youtube.com/watch?v=rav2WwYd6mM

2. april – mednarodni dan otroških in mladinskih knjig

Poslanico ob 2. aprilu, ki ga praznujemo v spomin na velikega pravljičarja Hansa Christiana Andersena, so letos pripravili v ZDA. Poslanico je napisala pesnica Margarita Engle, plakat je ustvaril ilustrator Roger Mello.

Margarita Engle: Glasba besed

Ko beremo, zrastejo duhu peruti.
Ko pišemo, nam zapojejo prsti.

Besede so bobni in flavte na listu,
so ptič, ki se s pesmijo vzpenja, in slon, ki trobenta,
so reka, ki teče, in slap, ki teleba,
metulj, ki zakroži
visoko na nebu!

Besede nas vabijo k plesu –
ritmi in rime, utripi srca,
peket in prhut, stare in nove povesti,
take izmišljene, take resnične.

Kadar si udobno ugnezden doma
ali čez meje drviš proti novim deželam
in tujim jezikom, so zgodbe in pesmi
vse tvoje.

Kadar delimo besede drug z drugim, glasovi
postanejo glasba prihodnosti,
mir, prijateljstvo, radost:
melodija,
ki upa.
Prevedla Nada Grošelj

Letošnjo poslanico in plakat je pripravila Ameriška sekcija IBBY (The United States Board on Books for Young People – USBBY). Poslanico je napisala pesnica Margarita Engle, plakat je ustvaril ilustrator Roger Mello.

______________________________________________________________________________

11. december – mednarodni dan gora. Letos na naši šoli že šesto leto poteka dogodek BRATI GORE. Tokrat prebiramo pravljico o Ajdovski deklici – preko zoom srečanj v posameznih razredih.

Informacije o festivalu najdete na spletni strani Alpske konvencije.

______________________________________________________________________________

Ste vedeli? Klik

Letošnji Ta veseli dan kulture bo v četrtek, 3. decembra, potekal v virtualnem okolju. Za vas pa vprašanje: Zakaj je Ta veseli dan kulture ravno 3. decembra in kaj se je zgodilo na ta dan pred 220-imi leti?

ADVENTNI KOLEDAR UGANK je letos malce drugačen. Vabljeni k reševanju, uganke niso težke, rešitve pošiljajte na knjiznica@os-kdk.si.

Vabljeni ste k reševanju Mega kviza, ki je letos namenjen spoznavanju Bralne značke. Kot ste že izvedeli, letos poteka 60. sezona branja za Bralno značko.

Mednarodna izmenjava knjižnih kazalk

Tudi letos sodelujemo v projektu mednarodne izmenjave knjižnih kazalk. Vaše knjižne kazalke bodo potovale v več držav: v Litvo, na Portugalsko, v Romunijo in na Madžarsko. Učenci od 6. do 9. razreda kazalke običajno izdelate pri uri LUM.